Skelbiame pilietinę akciją „SOS Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokykla“

Kilnaus mecenato, gabaus inžinieriaus Lauryno Radžiukyno lėšomis gimtajame Kurnėnų kaime  1934–1936 metais buvo pastatyta netradicinės architektūros ir išorinio patrauklumo mokykla. Pirmiesiems mokiniams mokykla duris atvėrė prieš 80 metų, spalio mėnesį. Tuo metu tai buvo moderniausia Lietuvoje mokykla, kurioje buvo įrengta elektros tiekimo jėgainė, artezinis gręžinys, centrinis šildymas, biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija, dušai, erdvi sporto salė, parketu išklotos patalpų grindys, mokinių ir mokytojų reikmėms veikė bufetas.Visa mokyklos vidaus įranga ir mokymo reikmenys buvo pargabenti laivais iš Čikagos, Jungtinių Amerikos Valstijų. Įrengta mokykla – tai didžios dvasios žmogaus rūpesčio, kad gimtinės vaikai turėtų galimybę siekti mokslo, pavyzdys. Garbaus kraštiečio atminimui Kurnėnų mokyklai 1992 metais suteiktas Lauryno Radžiukyno vardas.Sumažėjus mokinių skaičiui, 2004 metais unikali mokykla buvo uždaryta. Šiuo metu tai Alytaus rajono savivaldybei priklausantis kultūros paveldo objektas. Tačiau iki šiol nerasti sprendimai, kaip išsaugoti ir įveiklinti Kurnėnų edukacinę šventovę, kuri savo istoriniu sakralumu galėtų garsinti ne tik Dzūkijos kraštą, bet ir visą Lietuvą. Deja, rajono savivaldybės teiktiems projektams gauti Europos Sąjungos tikslinių fondų lėšų kol kas nepavyko, tebebandoma ieškoti investuotojų. O ilgą laiką nenaudojami pastatai sparčiai  nyksta. Sugadinta centrinio šildymo sistema, dėl prakiurusio stogo supuvo ir sulūžo atskirų patalpų grindys, pelėsis įsiskverbė į išorės ir vidaus tinką. Unikalios mokyklos pastatams ir istorinei vėjo jėgainei gresia visiškais nunykimas.

Alytaus mokslininkų draugija „Vizija”, atsiliepdama į Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo komisijos 2016 m. rugsėjo 30 d. sprendimą „Dėl vietos bendruomenių vaidmens saugant kultūros paveldą“, kviečia bendruomenes, visuomenines asociacijas, žiniasklaidą,  visus žmones, suprantančius kraštui svarbaus kultūrinio paveldo tikslingo panaudojimo ir išsaugojimo ateities kartoms reikšmę, dalyvauti organizuojamoje pilietinėje akcijoje „SOS Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokykla“.

Primename, kad prieš 50 metų išėjo Amžinybėn Laurynas Radžiukynas (1880-1966) ir sukanka 80 metų,  kai buvo atidaryta mokykla. Alytaus rajono savivaldybė informavo, kad spalio 21 d. 12 val. Alytaus Šv. Angelų Sargų bažnyčioje bus aukojamos šv. mišios,  o 13 val. Alytaus Kraštotyros muziejuje vyks konferencija.

Po konferencijos kviečiame 15 val. apsilankyti Kurnėnų mokykloje, išsakyti savo idėjas ir pasiūlymus, ką akcijos „SOS Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokykla“ dalyviai gali ir turi padaryti, kad mokykla būtų prikelta naujam gyvenimui. Savo idėjas ir pastabas prašome teikti ir el. paštu adresu alvizija@gmail.com

Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija” taryba