Priimta reikalavimų rezoliucija dėl Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokyklos
Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija“ inicijuotos akcijos „SOS Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokykla“ pirmojo renginio, skirto mokyklos atidarymo 80 – mečiui ir kilnaus fundatoriaus L. Radžiukyno mirties 50 – mečiui paminėti, metu priimta ir renginio mokykloje dalyvių pasirašyta rezoliucija. Joje reikalaujama, kad būtų užtikrinta pirminė – šviečiamoji iškilaus statinio paskirtis ir jame vykdoma edukacinė bei kultūrinė veikla. Kultūros paveldo objektas turi būti renovuotas, užtikrinta nuolatinė jo apsauga, teritorijos priežiūra. Siekiama, kad Kurnėnų Lauryno Radžiukyno mokyklos pastatų kompleksas tarnautų bendruomenės interesams atskleidžiant ir pristatant visuomenei Dzūkijos regiono savitumą, ugdant tautiškumą ir pilietiškumą.
2016 m. spalio 21 dieną istorinės Kurnėnų mokyklos durys buvo atvertos lankytojams. Su nostalgišku ilgesiu po ištuštėjusios mokslo šventovės patalpas vaikščiojo ir prisiminimais dalijosi buvę mokytojai, mokiniai, kiti lankytojai, susidomėję unikaliu objektu. Nerimas ir liūdesys atsispindėjo žmonių veiduose – ar išliks jų numylėta unikali mokykla?
Renginys prasidėjo tylos minute anapilin iškeliavusių L. Radžiukyno ir buvusių mokyklos mokytojų bei mokinių atminimui. Vieningai ir labai nuoširdžiai tarsi Sąjūdžio laikais sugiedota „Tautiška giesmė“. Buvusi mokinė Ona Suncovienė Kurnėnų mokyklai ir jos įkūrėjui skirtomis savo kūrybos eilėmis visus nuteikė atsakingam pokalbiui. Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija“ tarybos narys dr. Kazimieras Sventickas išsakė priežastis, kodėl krašto mokslininkai organizavo pagalbos šiai mokyklai akciją.Nerimą sukėlė pirminis 2009 metų rajono savivaldybės sumanymas teritorijoje įkurti uždarą poilsio ir pramogų centrą, o Kurnėnų mokyklos renovaciją palikti neapibrėžtai ateičiai. Požiūris į paveldo objekto panaudojimo galimybes edukaciniams-pažintiniams tikslams buvo vertinamas tik kaip galima našta rajono biudžetui. Deja, šalyje prarandamas kultūrinio paveldo reikšmės tautos dabarčiai ir ateičiai suvokimas, devalvuojamos moralinės visuomenės vertybės, aukštinamas vien materialios naudos siekimas.Rajono vadovų nuostatos keičiasi, tačiau jokių rezultatų taip ir nesulaukta. Todėl būtinas aktyvus pilietinis reiklumas, kad kraštui svarbus kultūros paveldo objektas nesunyktų. dr.K.Sventickas apibendrino iš įvairių žmonių ir institucijų gautus pasiūlymus dėl mokyklos komplekso panaudojimo (pateikiama pasiūlymų suvestinė).
Buvusi mokyklos direktorė Antanina Urmanavičienė piktinosi, kad mokyklos statiniai ir teritorija apleista. Mokyklos ir jos įkūrėjo istoriją gerai žinantis Alytaus rajono tarybos narys Jonas Juravičius pareiškė, kad buvusiems rajono vadovams trūko kultūrinio intelekto, todėl rinkimų pažadai renovuoti Kurnėnų mokyklą liko neįvykdyti. Išreiškė viltį, kad mokytojo išsilavinimą ir patirtį turintis dabartinis vicemeras Arvydas Balčiūnas gal pakeis situaciją. Siūlė nedelsiant paskirti nuolatinį mokyklos prižiūrėtoją. „Ne lėšų, o noro tam trūksta“, – reziumavo J. Juravičius. Sporto pamokų Kurnėnuose mokytojas, dabar garsus dziudo treneris Zenius Vencevičius emocingai sielojosi, kad nyksta tautiškumas ir patriotizmas.Buvęs mokyklos muzikos mokytojas Romas Naidzinavičius praskaidrino susirinkusiesiems nuotaiką savo nauja daina Kurnėnams.Rajono vicemeras A. Balčiūnas padėkojo akcijos iniciatoriams, kvietė būti vieningiems siekiant bendro tikslo, tikino, kad aktyviai rūpinamasi lėšomis renovacijai. Tačiau pasiguodė, jog verslininkai nesuinteresuoti investuoti į paveldo objektą. 1937 metų Kurnėnų mokyklos pirmokas Bonifacas Valūnas pasigedo kelių bendramokslių, su kuriais buvo atėjęs paminėti mokyklos 70 – mečio, bet tada duris rado užrakintas. Žinomas ūkininkas pasidžiaugė, kad, akcijos organizatorių pakviestas, šį kartą galėjo mylimoje mokykloje pabendrauti, pasidalyti prisiminimais.
Susirinkusieji pasidžiaugė tautiškais rūbais pasipuošusių etnografinių ansamblių „Keturnytis“ ir „Dzūkų pulkucis“ dainomis. Priėmus rezoliuciją su reikalavimais rajono vadovams žmonių akyse sušvito viltis, kad naujam gyvenimui prikelto kultūros paveldo objekto šlovė vėl garsins kraštą ir skleis mokyklos įkūrėjo kilnumo pavyzdį.
Geriant atsineštinę arbatą gretimoje klasėje visų dėmesį patraukė ant išlikusios „amerikoniškos“ lentos lankytojų iš Baltarusijos kadais kreida paliktas užrašas: „Спасибо Меру что сохранил“ („Ačiū Merui, kad išsaugojo“). Artėja 2018 metai, šalis rengiasi minėti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Ar atsiras Kurnėnų mokyklos klasės lentoje analogiškas padėkos užrašas lietuvių kalba Alytaus rajono merui Algirdui Vrubliauskui?
Gautų pasiūlymų dėl Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos suvestinė
Pagrindinė paskirtis:edukacinis-multikultūrinis centras.
Centre siūloma įrengti:
1. Prieškario mokyklos klasė su visa originalia įranga, biblioteka, vadovėliais, kad vyktų retro stiliaus pažintinės pamokos, primenama mokyklų raidos istorija. Tai būtų ir rajono mokytojų susitikimų, pasidalijimo patirtimi centras.
2. Krašto ir jo gamtos pažinimo muziejus.
3. Teritorijoje – krašto egzotinės ir vaistažolinės augalijos ekspozicijos, jos panaudojimo aplinkos grožiui ir žmonių sveikatai demonstravimas, pasidalijimas senolių patirtimi.
4. Išeivijos muziejus – L.Radziukyno ir jo šeimos istorija, kitų garsių kraštiečių išeivių ir šių dienų emigrantų istorijos.
5. Parodų ir prezentacijų salės – krašto tautodailininkų, kitų menininkų parodos, vietinių rašytojų ir poetų kūrybinės prezentacijos, folkloro ansamblių koncertai ir kt.
6. Robotikos, biotechnologijos, biochemijos ir kitų moderniųjų technologijų pasiekimų demonstravimo patalpos.
7. Senųjų tradicinių amatų – medžio, metalo, audinių, vilnos ir kt. dirbtuvės pagalbinėse patalpose.
8. Turistinio maršruto objektas patrauklus istorine, architektūrine ir išeivijos labdaros pavyzdžio istorija.
9. Kūrybinės meninės dirbtuvės – tikslinės stovyklos vaikams ir suaugusiesiems, tarptautiniai plenerai, simpoziumai.
10. Su Dzūkijos krašto ir aplinkinių miestelių ir kaimų, buvusių dvarų kultūriniu, kulinariniu ir tautiniu paveldu susijęs smulkusis verslas, kuriame aktyviai dalyvautų ir turėtų užimtumą vietos bendruomenės.
11. Greta mokyklos įrengti šiuolaikišką poilsio bazę, priderinta prie kultūros paveldo objekto architektūros ir pagrindinės paskirties.
Verslo idėjos:
1. Kavinė su krašto tradicinių ekologiškų ir egzotiškų patiekalų meniu. Kulinarinio paveldo degustacijos ir tradicijų paroda. Tradicinio maisto gaminių gamybos plėtra aplinkiniuose miesteliuose ir kaimuose, gaminių pardavimas centro lankytojams.
2. Mokyklos ir krašto atmintinos patrauklios atributikos gamyba ir pardavimas.
3. Gavus L. Radžiukyno artimųjų ir jo verslo paveldėtojų sutikimą mecenato Čikagos gamykloje gamintų ir rytietiškų smilkalų su lietuviškos augalijos kvapais išskirtinėje pakuotėje prezentacija bei pardavimas. Originalių smilkalų ir kvapiųjų aliejų gamyba netoliese, kur tai būtų leista paveldo ir aplinkos apsaugos specialistų.
4. Liaudiškos ir natūraliosios netradicinės medicinos ir menų terapijos centras.
5. Kraštui būdingų pramogų ir poilsio įranga teritorijoje.
6. Konferencijų, simpoziumų, menininkų plenerų centras.
Pasiūlymus apibendrino dr. Kazimieras Sventickas