Pažintinis seminaras Alytaus rajono ūkiuose, 2019-06-07

Pažintinis seminaras Alytaus rajono ūkiuose

Alytaus mokslininkų draugijos „Vizija“ pakviesti į pažintinį seminarą, 2019 m. birželio 7-osios rytą į ūkininko, draugijos nario  dr. Alfonso Peckaus sodybą Kalesninkų kaime rinkosi žemdirbių dabartimi besidomintys draugijos nariai, esami ir buvę žemės ūkio specialistai, bendrovių vadovai ir ūkininkai.

Seminaro dalyvius pasitiko mokslininkai ir ūkininkai Peckai – Alfonsas ir jo sūnus Martynas. Kitas sūnus Domantas seminaro dieną buvo išvykęs į Lenkiją, kur tarptautinėje konferencijoje pristatė savo pranešimą. Abu Alfonso sūnūs – fizikos mokslų daktarai labai daug dirbantys ir  tėvo ūkyje. Specializuotame   Peckų ūkyje  auginama  mažiau žinomi ar pamiršti augalai, netgi tokie, kuriuos įprasta laikyti piktžolėmis ir naikinti. Soros ir šerytės, burnočiai ir judros, garstyčios ir strypainiai, liucernos ir žirniai, dobilai ir sojos – visi šie ir dar daug kitų augalų telpa fizikos mokslų daktaro laukuose. „Kodėl reikėtų sėti vien tik kviečius ir rapsus, kai pasaulyje yra tiek daug kur kas vertingesnių ir įdomesnių augalų“, – taip mąstė Alfonsas. Inovacijų mėgėjas dr. Alfonsas vienas pirmųjų Lietuvoje įsigijo optinės sėklų atrankos ir rūšiavimo įrangą. Gavę Europos Sąjungos fondų paramą Peckai įsirengė modernius grūdų saugojimo bokštus. Gerbiant praeities paveldą, naujai atstatytam kluonui architektūriniai sprendimai, mediena bei kitos medžiagos pasirinkti tokie kaip anksčiau buvo. Beje, kluoną projektavo architektė dr, Martyno žmona Giedrė. Šio originalaus medinio pastato nuotraukos eksponuotos parodoje Lietuvos ambasadoje Londone.

Palikę įdomiai tvarkomą svetingą Peckų ūkį, iš Kalesninkų seminaro dalyviai pasuko į Verebiejus, į žemės ūkio bendrovės „Atžalynas“ karvių fermą. Gal tiksliau būtų vadinti – į tikrą pieno gamybos fabriką, nes kasdien į pieninę išvažiuoja vidutiniškai po 15 tonų pieno. Juk „Atžalynas“ keletą pastarųjų metų yra tarp trijų pačių efektyviausių visoje Lietuvoje pieno gamintojų! Primilžis iš vienos karvutės per metus siekė net 11 tūkst. 592 kg. O karvučių laikoma virš 500. Tačiau žemės ūkio bendrovės vadovas Algis Žėkas kur kas labiau nei ūkio pasiekimais buvo linkęs girtis šauniais bendrovės specialistais ir darbuotojais.

Seminaro dalyvius sveikino Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas. Ne tik valdininkas, bet ir patyręs ūkininkas, žemės ūkio specialistas, meras gerai žino sudėtingus šių dienų kaimo žmonių rūpesčius. Išsamų analitinį pranešimą apie Lietuvos žemės ūkio situaciją pateikė Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkodaros skyriaus vadovas Albertas Gapšys. Apie Alytaus rajono žemdirbių pasiekimus ir rūpesčius papasakojo Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius.

Plačiau apie šį seminarą skaitykite:  Pažintinis seminaras Alytaus rajono ūkiuose

Informaciją rengė dr. Kazimieras Sventickas