„Lietuvių liaudies muzika viena styga“ – alytiškės Dianos Moisejenkaitės disertacijos tema

2017 m.  balandžio 13 d. viename garsiausių JAV  universitetų – Mičigano Valstijos Universitete įvyko viešas disertacijos-paskaitos atlikimas. Lietuvaitė alytiškė smuikininkė ir kompozitorė Diana Moisejenkaitė  apsigynė disertaciją tema  „Lietuvių liaudies muzika viena styga“.

Savo laiške Alytaus  mokslininkų draugijai „Vizija“  Diana taip apibūdino savo darbą:Mano disertacijos tikslas – atspindėti lietuvių liaudies dainas, muziką ir kultūrinę tapatybę, sukuriant kūrinį „4in1“ („keturi viename“) keturiems smuikams, kurie griežia kaip vienas instrumentas. Tai yra,  kiekvienas atlikėjas groja tik ant vienos smuiko stygos (Smuikas Mi, Smuikas La, Smuikas Re, Smuikas Sol). Kūrinio premjerą atlikau su savo kolegomis iš Pietų Amerikos, Pietų Korėjos ir Kinijos.
Sukurti „4in1“ mane įkvėpė ne tik mano tėveliai Rima ir Leonidas Moisejenkos. Įkvėpė  ir smuiko virtuozai – Nikolo Paganinis (Nicollò Paganini) – sukūręs “Mose Fantasia“ tik ant sol stygos ir Jaša Heifecas (Jasha Heifetz), gimęs Vilniuje.  O taip pat Dainų šventė, kuri tarsi sujungia visus Lietuvos regionus.                                        Nuotraukoje Diana Moisejenkaitė su savo
mokytoju profesoriumi  Walter Verdehr

Keturios smuiko stygos (kaip ir mišriame SATB chore) išsiskiria skirtingu tembru,  kaip ir dabartiniai Lietuvos regionai – individualia autentiška verte ir savitais muzikiniais dialektais. „4in1“ yra keturių dalių kūrinys, kurio dalys atspindi            pagrindines kiekvieno regiono lietuvių liaudies dainų charakteristikas:

1 dalis –  Aukštaitija
2 dalis – Suvalkija
3 dalis – Dzūkija (aranžuota liaudies daina  “Saulala, motula“)
4 dalis – Žemaitija

Kūrinio idėja tarsi suvienija lietuviško meno ir skirtingų pasaulio šalių kultūras. Diana pabrėžia, kaip svarbu jai propaguoti Lietuvą ir jos kultūros paveldą užsienyje: „Lietuvių liaudies muzika (sutartinės, Dainų šventės ir kt.) yra mūsų nacionalinis kultūros paveldas, kuriuo didžiuojuosi ir stengiuosi skleisti plačiajam pasauliui.“

Štai  kokių aukštumų ir tarptautinio pripažinimo gali pasiekti jaunieji Lietuvos talentai. Užsienyje dirbanti išskirtinių gabumų profesionali muzikantė ir kompozitorė Diana ne kartą savo virtuoziškais pasirodymais ir pačios sukurtą muzika parvykusi džiugino  ir šalies klausytojus.  Visada jos prioritetas buvo ir gimtojo Alytaus publika.   Dianos karjeros  pasiekimai – tai  jauno žmogaus žygis į pasaulio muzikų ir kompozitorių olimpą su tautinį paveldą propaguojančiais kūriniais. Tai fenomenalus sektinas pavyzdys.                                         Labai nudžiugau, kai jaunoji mokslo daktarė mielai sutiko plačiau papasakoti apie  savo unikalų disertacinį darbą ir kūrybą kraštiečiams alytiškiams.

Susitikimas su talentinga jaunąja kraštiete Diana Moisejenkate įvyks Alytaus Muzikos mokykloje gegužės 8 d. 18 val. 

Kazimieras Sventickas